Fundusze unijne – w Polsce wiele wykrytych oszustw

Polska jest krajem, który został wymieniony przez Komisję Europejską jako jeden z tych, w których zanotowano najwięcej oszustw dotyczących płatności bezpośrednich. Nieprawidłowości dotyczą kwoty ponad 1 miliard euro.

W latach 2000-2006 Polska, Włochy, Estonia i Słowacja były krajami, gdzie wykryto najwięcej nadużyć związanych z funduszami unijnymi. Jak zaznacza Komisja Europejska, duży odsetek oszustw nie musi oznaczać, że jest ich więcej niż gdzie indziej. Wysoka wyrywalność, jak twierdzi KE, może znaczyć, że dobrze działa system walki z nadużyciami.

Jak twierdzi Algirdas Szemeta, odpowiedzialny za adyt i zwalczanie nadużyć komisarz unijny – Komisja Europejska odpowiada za ochronę funduszy unijnych wspólnie z państwami członkowskimi, dlatego tak żywotne znaczenie ma szybkość zgłaszania najdrobniejszych podejrzeń dotyczących nieprawidłowości i nadużyć oraz pełne zaangażowanie państw w skuteczne działania zaradcze. Prawo unijne głosi, że jakiekolwiek błędy w rozliczaniu funduszy unijnych będą musiały zostać poprawione, a pieniądze wypłacone niesłusznie – odzyskane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundusze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>