Uwaga! Od 15 marca 2012 nabór wniosków w ARiMR

ARiMR od dnia 15 marca 2012 roku rozpocznie nabór wniosków o przyznanie dopłat w ramach następujących programów dofinansowania polskiego rolnictwa.

Między 15 marcem 2012 a 15 majem 2012 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (a ściślej jej oddziały regionalne/biura powiatowe itd.) przyjmować będą wnioski o przyznanie unijnych dopłat bezpośrednich na rok bieżący (2012).

W okresie tym przyjmowane są wnioski o pomoc finansową dla gospodarstw prowadzących działalność w górach i innych niesprzyjających rejonach naszego kraju (tzw. płatność ONW), natomiast w ramach PROW 2007-2013 można ubiegać się o dotacje z „Programu rolnośrodowiskowego”.

Każdy polski rolnik może ubiegać się o wyżej wymienione dotacje. Wystarczy złożyć między 15.03.2012 a 15.05.2012 wniosek i ci rolnicy – jeśli spełnią wymogi – otrzymają kwotę dopłaty w pełnym wymiarze. Rolnicy, którzy nie zdążą złożyć swojego wniosku do 15 maja br. nie muszą się martwić – jeśli zdążą do 11 czerwca 2012 nadal mają szansę na otrzymanie dotacji – będą one jednak pomniejszone o 1 procent kwoty za każdy dzień roboczy, jaki upłynął od 15 maja 2012.

Aktualne informacje o systemie finansowego wsparcia bezpośredniego polskich rolników – rok 2012.

Unia Europejska wprowadziła dopłaty bezpośrednie dla rolników w celu zrekompensowania rolnikom strat wynikających z obniżki cen minimalnych i interwencyjnych na rynku UE. Dzisiejsza WPR (Wspólna Polityka Rolna) składa się z całej palety narzędzi i mechanizmów, jakimi posługuje się Wspólnota a celem ich wykorzystania jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej stopy zyciowej ludności wiejskiej poprzez zmaksymalizowanie wydajności produkcji rolniczej. Innym efektem takich działań jest również bezpieczeństwo żywnościowe i obniżka cen zywności. Mechanizmy te zaliczamy do dwóch typów: strukturalnych i rynkowych. Wśród narzędzi to własnie dopłaty bezpośrednie są najbardziej istotnym elementem. Polskie rolnictwo korzysta z dopłat unijnych od roku 2004.

Rok bieżący to zmiany w sposobie wspierania bezpośredniego polskiego rolnictwa. W roku 2012 ARiMR rozszerza paletę finansowania: można ubiegać się o więcej typów płatności niż w roku 2011. Nowością jest m.in. płatność do tytoniu.

Oprócz tego przyznawana będzie płatność niezwiązana do skrobi. Otrzymają je ci rolnicy, którzy oczywiście złożyli stosowne wnioski o przyznanie płatności obszarowej do 14.03.2012. Rolnik taki wpisany musi być do rejestru ARR zawierającego podmioty uprawnione do otrzymania płatności niezwiązanej. Rolnicy, którzy nie byli wpisani do rejestru, mogą ubiegać się o płatność niezwiązaną do skrobi lub tytoniu. Spełniony musi być wtedy przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • małżonek rolnika wnioskującego o tę płatność, w tym dniu był wpisany do tego rejestru, nawet jeżeli osoby te nie pozostawały w związku małżeńskim w dniu 14 marca 2012 r., albo rolnik lub jego małżonek odziedziczył gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do tego rejestru
  • rolnik lub jego małżonek nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do tego rejestru, a zbywca gospodarstwa wyraził pisemną zgodę na przyznawanie płatności niezwiązanej do tytoniu lub do skrobi nabywcy gospodarstwa rolnego
  • od dnia 14 marca 2012 r. rolnik nabył z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a nabycie tego prawa nie zostało stwierdzone decyzją dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dotacje dla rolników. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Uwaga! Od 15 marca 2012 nabór wniosków w ARiMR

  1. beata pisze:

    no,tak…przyjmują nowe wnioski,a my nie mamy jeszcze ani decyzji ani kasy za ubiegły rok !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>