Pomoc finansowa na zalesianie gruntów rolnych

Już 1 czerwca 2011 rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie dopłat w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych i zalesianie gruntów innych niż rolne”. Działanie to jest częścią PROW 2007-2013. ARiMR rozpatrywać będzie wnioski od rolników, którzy chcą na swych gruntach posadzić las.

zalesianie gruntów rolnych

Kogo zainteresować może pomoc finansowa z ARIMR dotycząca działania „Zalesianie gruntów rolnych…”? Przede wszystkim rolników, których grunty są słabej jakości. Jak wiemy, na słabych gruntach nie uda się uzyskać plonów, które zagwarantowałyby przyzwoite zyski. Pomysłem na wykorzystanie słabych gruntów rolnych jest ich zalesienie i skorzystanie z pomocy finansowej udzielanej przez ARiMR.

Dodatkowo w tym roku zmieniły się zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne” – są one teraz jeszcze bardziej korzystne dla rolników. Pierwszą i najważniejszą zmianą wprowadzoną w 2011 roku do zasad przyjmowania wniosków o dopłaty jest zwiększenie maksymalnej powierzchni gruntów przeznaczonych do zalesienia. Nowe przepisy przewidują, że jeden ubiegający się o dotacje rolnik w całym okresie realizowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 może skorzystać z pomocy finansowej na zalesienie powierzchni aż 100 hektarów. Wcześniejsze przepisy przewidywały dotacje na zalesienie jedynie 1/5 tej powierzchni, czyli 20 ha. Kolejną korzystną dla rolników zmianą jest możliwość zalesiania gruntu o powierzchni poniżej 0,5 ha (w przypadku, w którym grunt przeznaczony do zalesienia leży na granicy z lasem). Obecnie minimalną powierzchnią przeznaczoną do zalesienia, na którą można ubiegać się o pomoc finansową, jest 0,1 ha.

Inne zmiany w zasadach przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych i zalesianie gruntów innych niż rolne” są związane z pomiarem nachylenia gruntów rolnych przeznaczonych pod zalesianie.

Dopłaty z funduszy unijnych rozdzielanych przez ARiMR na zalesianie gruntów wypłacane są w 3 transzach.
Transza pierwsza: wsparcie finansowe na zalesianie gruntów rolnych – to jednorazowy ryczałt, kwota pokrywająca koszty zalesiania oraz ewentualnego ogrodzenia leśnej uprawy. Pierwsza transza pomocy finansowej na zalesianie wypłacona jest w pierwszym roku po zalesieniu danego obszaru. Kwota pomocy finansowej przeznaczonej na zalesianie gruntów rolnych wynosi od 4160 zł/ha do 6260 zł/hektar. Oprócz wymienionej kwoty można również ubiegać się o sfinansowanie ogrodzenia (młoda uprawa leśna może zostać ogrodzona dwumetrową siatką metalową – 2590 zł/ha lub 6.50 zł za metr bieżący ogrodzenia).

Rolnikowi przysługuje też zryczałtowana płatność od każdego ha zalesionych gruntów rolnych (premia pielęgnacyjna), wypłacana corocznie przez okres 5 lat. Wysokość tej płatności zależy od poniesionych kosztów prac prac pielęgnacyjnych, które należało umieścić w planie zalesienia (odchwaszczenie, czyszczenie wczesne oraz ochronę sadzonek przed zwierzyną). Każdy rolnik decydujący się na zalesienie swoich gruntów rolnych może liczyć co roku na kwotę od 970 lub 1360 zł za każdy hektar zalesionego gruntu w ramach premii pielęgnacyjnej. Oprócz niej co roku rolnik może również uzyskać pomoc finansową – zrefundowanie stosowanych środków ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną: to kwota wynosząca od 190 do 700 zł/ha.

Uwaga! Trwa nabór wniosków na rok 2012: przeczytaj artykuł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dotacje dla rolników. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Pomoc finansowa na zalesianie gruntów rolnych

 1. Władek pisze:

  Mam 5,49h gdybym zalesił a jest to grunt 4-5 klasy ile bym otrzymał na zalesienie i kiedy te pieniądze by trafiły na moje konto do realizacji zalesienia ? ,czy muszę grunty zalesić ze swoich środków ? Władek.

 2. Zbyszek P. pisze:

  Mam zgode na zlesianie ,w planie zagospodarowania przestrzennego gminy
  ale ,ktoś mnie uprzedził iż ,pobierając dotacje unijne na zalesianie moge stracić prawo do wlasności po okresie refundacji ,czy to prawda ?Jeśli ktoś zna się na przepisach prosze o odpowiedż .Zbyszek

  • leśnik pisze:

   Nie stracisz prawo do własności gruntu, pobierając dotacje na zalesienie gruntu.
   Rozporządzenie wyraźnie określa za co dostajesz pieniądze, a także określa możliwość sprzedaży, dziedziczenia gruntu ( w przypadku śmierci beneficjęta).
   Jeżeli miałbyś stracić prawo do własności grunt to nie byłoby takich zapisów !!!!!

 3. anonim pisze:

  witam jeżeli zasadze las to prawda że po 15latach należy on do agencji?jak to jest z tym?

 4. Terenia pisze:

  Mam las w tej chwili już 10-cio letni i nigdy nie brałam żadnych dopłat.Nie bardzo wiem czy teraz mogę się o nie ubiegać?Jeśli ktoś wie,proszę o odpowiedź.Pozdrawiam :-)

 5. daniel pisze:

  a ja mam pod zalesenie nie caly hektar czy tez bym dostal jakoms doplate z uni wie ktos bo nie wiem czy sie bawic w to //

 6. Igor pisze:

  Czy dostanę dotację w razie kupna gruntu już zalesionego? Czy program ten ma być kontynuowany po zakończeniu dotacji z UE? Dziękuję z gory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>