Płatność do tytoniu – nowy rodzaj dotacji w roku 2012

Jedną z nowych płatności, po raz pierwszy udzielanych w roku 2012, jest wprowadzona przez ARiMR tzw. płatność do tytoniu (płatność do surowca tytoniowego). Mogą ubiegać się o nią rolnicy uprawiający odmiany Burley i Virginia.

Płatność do tytoniu będzie udzielana także na uprawę tytoni ciemnych uprawianych w określonych rejonach wyznaczonych przez ARiMR. Dzięki temu znacznie ma się poprawić jakość uprawianych w Polsce tytoni: przewidziany na ten cel budżet wynosi prawie 30 mln euro (na każdy rok: 2012 i 2013).

Komu przysługuje płatność do tytoniu?

Dopłatę do uprawy tytoniu otrzyma rolnik, który złożył wniosek o przyznanie jednolitej płatności obszarowej i złożył w danym roku wniosek o jej przyznanie. Kwota dopłaty będzie zależeć od wyprodukowanej ilości surowca tytoniowego o określonych wymogach jakości. Tytoń musi zostać dostarczony przetwórcy w terminie. Płatność przynana jest do zakontraktowanej ilości tytoniu lub ilości wynikającej z umowy na uprawę tytoniu. Taka umowa (z przetwórcą) zawierana jest przez rolnika indywidualnego albo tzw. grupę producentów tytoniu.

Uprawa tytoniu

Rejony uprawy tytoniu w Polsce:

  • lubelsko-podkarpacki
  • świętokrzysko-małopolski
  • kujawsko-pomorski
  • mazurski
  • dolnośląski

To właśnie w tych regionach Polski panują najlepsze warunki klimatyczne i glebowe do uprawy tytoniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dotacje dla rolników. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>