Kolejna szansa na uzyskanie dopłat na skutki klęsk żywiołowych

ARIMR kontunuuje swój program pomocowy dla rolników dotkniętych skutkami klęsk zywiołowych. Między 15.X.2012 a 26.XI.2012 przyjmowane będą wnioski od rolników ubiegających się o dopłaty w ramach działaniania mającego na celu rekompensatę strat, przyrwócenie gospodarstwu stanu sprzed wystąpienia zniszczeń i przyszłe zapobieganie im w miarę możliwości.

traba-powietrzna

Kto może ubiegać się w wsparcie finansowe w ramach programu „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowoych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych” (bo tak brzmi pełna nazwa tego programu)? Lista klęsk jest długa, obejmuje ona:

  • nawałnice, grad
  • uderzenie pioruna
  • huragan
  • osunięcia ziemi
  • powodzie
  • mróz, przymrozki wiosenne
  • susza
  • lawiny

Nie zmieniły się zasady składania wniosków i przyznawania pomocy finansowej. Minimalna wysokość strat, jakie poniósł rolnik na skutek wymienionych wyżej klęsk żywiołowych, musi wynieść 10.000 zł. Poniesione szkody dotyczyć mogą maszyn i budynków przeznaczonych do produkcji rolnej, a minimalne zniszczenia w uprawach muszą wynieść 30%. Do wniosku dołącza się przygotowany przez komisję wojewody protokół oszacowania strat. Wojewoda wystawia również opinię o zakresie strat w danym gospodarstwie. Maksymalna kwota dopłaty na przywrócenie produkcji rolnej w gospodarstwie dotkniętym przez żywioł otrzymać można 300.000 zł.
Na co może być przeznaczona dopłata w ramach programu pomocowego na likwidację szkód wynikłych z działalności żywiołu? Przede wszystkim remonty i budowę infrastruktury produkcyjnej (budynków), zakup maszyn rolniczych ale również odtworzenie sadów czy wieloletnich plantacji i zakup stada zwierząt hodowlanych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dotacje dla rolników. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>